Diagnostyka RTG

Diagnostyka RTG w Centrum Stomatologicznym Legnica

Jednym z najczęstszych, wstępnych badań diagnostycznych w leczeniu stomatologicznym są badania radiologiczne. Powodem tego jest fakt, iż w przypadku zębów (zbudowanych z tkanek twardych) badania RTG to proste procedury, które nie wymagają nawet stosowania środka kontrastowego.

Podstawowym warunkiem wykonania prawidłowego badania radiologicznego jest odpowiednie miejsce i sprzęt.  W Centrum Stomatologicznym Legnica posiadamy specjalnie do tego przygotowany gabinet (takie pomieszczenie musi przejść odbiór kilku organów kontrolnych, a jego ściany są wykonane z materiałów nieprzepuszczających promieniowania) oraz specjalistyczną aparaturę i wyposażenie rentgenowskie. Przygotowanie tego rodzaju możliwości diagnostycznych na miejscu to duża wygoda zarówno dla naszych Pacjentów jak i pracujących z nimi specjalistów. Dzięki badaniom RTG Pacjent oraz prowadzący go lekarz stomatolog uzyskują: 

Rodzaje badań RTG wykonywanych w Centrum Stomatologicznym Legnica

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i zaawansowanym technologiom cyfrowym naszym Pacjentom proponujemy kilka rodzajów badań diagnostycznych RTG:

To procedury stosowane w diagnostyce pojedynczych zębów, obejmujące swoim zasięgiem ok. 3 sąsiadujące zęby jednego łuku. Zdjęcie pozwala zobaczyć lekarzowi zlecającemu badanie stan koron, korzeni oraz tkanek otaczających kość. Wykonanie zdjęcia punktowego dentsta zaleci rozpoczynając np. leczenie kanałowe , w jego trakcie lub po zakończeniu . Więcej na temat usługi zdjęcia punktowe, RTG zęba dowiesz się w zakładce usługi.  (Sprawdź teraz

Pantomogram jest badaniem często zlecanym przez stomatologów, chirurgów szczękowych oraz ortodontów. Ponieważ w jego trakcie dochodzi do wystawienia na szkodliwe promieniowanie jonizujące, wykonuje sie je tylko na podstawie skierowania lekarskiego. Oczywiście nowoczesne technologie, w tym również aparat wykorzystywany w naszym Centrum, ograniczją współczynnik szkodliwego promieniowania do minimum. Jednak nadal nie zaleca się jego częstego wykonywania bez uzasadnienia. Przyjmuje się, że badanie pantomograficzne zachowuje swoją aktualność przez 2 lata - chyba, że w międzyczasie miały miejsce znaczące interwencje i zmiany stomatologiczne.  

Wyniki badania panoramicznego prześwietlenia zębów (stąd jego potoczna nazwa - "panorama") pozwalają lekarzowi na zdiagnozowanie pełnej sytuacji w obrębie jamy ustnej Pacjenta. Pantomogram daje obraz:

Z powodu tak pełnego wyniku RTG pantomograficzne stanowi punkt wyjścia do diagnozy wielu schorzeń zarówno zębów jak i tkanek. Więcej o powodach zlecenia badania, sposobach jego przeprowadzenia oraz przeciwskazaniach do wykonania przeczytasz w zakładce usługi. (Sprawdź teraz)

To zdjęcie boczne czaszki, dzięki któremu zlecający je lekarz może zobaczyć podniebienie twarde, tkanki miękkie twarzy oraz zatoki przynosowe. Ze względu na obraz i obszar badanie to jest punktem wyjścia do procesów leczenia i korekcji ortodontycznej i właśnie przez ortodontę jest najczęściej zlecane. Zdjęcia cefalometryczne są powtarzalne (wg. harmonogramu projektu planu leczenia) i służą do dokładnej diagnostyki postępów i dokumentacji procesu - pozwalają dokonać precyzyjnych pomiarów, zobaczyć wzrosty kostne. Więcej na temat "zdjęć cefalo" (potoczny, wygodny skrót nazwy badania) dowiesz się w naszej zakładce usługi. (Sprawdź teraz)  

Najdokładniejsze badanie radiologii stomatologicznej. Jego obraz jest przekazywany specjaliście w ujęciu 3D. Pozwala to na precyzyjną ocenę wszystkich struktur twarzoczaszki. Badanie jest wykonywane jako niezbędna procedura diagnostyczna przed leczeniem implantologicznym. Uzyskany obraz, dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, służy między innymi do komputerowych symulacji działań na ekranie monitora. Pozwala to na sprawniejsze i bezpieczniejsze przeprowadzanie zabiegów wszczepienia implantów. Więcej na temat tomografii zębów w Centrum Stomatologicznym Legnica dowiesz się w naszej zakładce usługi. (Sprawdź teraz).

 

Warunki realizacji badań RTG zębów w Centrum Stomatologicznym Legnica

Kompleksowe specjalistyczne wyposażenie, które od lat systematycznie wdrażamy, służy do pełnej i szczegółowej diagnostyki potrzebnej przy realizacji usług stomatologicznych dostępnych w Centrum. Daje nam ono możliwość kompleksowej diagnostyki na miejscu, bez konieczności gromadzenia wyników badań lub, co gorsze przemieszczania się do różnych gabinetów i placówek w celu zebrania pełnej dokumentacji.  Ponieważ nasi Pacjenci przyjeżdżają do nas nie tylko z samej Legnicy, ale również z okolicznych miejscowości (Jawor, Lubin, Polkowice, Chojnów), staramy się aby wszystkie procedury leczenia przebiegały sprawnie, a niektóre mogły zakończyć się nawet w czasie jednej wizyty. 

Więcej informacji na temat badań RTG w naszym Centrum znajdziesz w zakładce usługi (sprawdź teraz), a także kontaktując się z nami przez formularz kontaktowy (przejdź do zakładki kontakt) oraz pod numerem tel: +48 512 675 751

Potrzebujesz konsultacji?

Umów wizytę już dziś!

+48 76 877 44 55 +48 512 675 751

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
Sobota - Niedziela
nieczynne