Jakie schorzenia leczy ortodonta?
Ortodoncja (gr. othos -prosty, odus - ząb) to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, leczeniem, korekcją oraz profilaktyką zgryzu, położenia zębów i nieprawidłowości rysów twarzy. Leczenie ortodontyczne jest coraz częsiciej zalecane ze względu na poważne konsekwencje wad zgryzu dla naszego zdrowia. (O konsekwencjach więcej przeczytasz tutaj) Na kontrolę u ortodonty w Centrum Stomatologicznym Legnica możemy zgłosić się sami, kiedy widzimy lub podejrzewamy nieprawidłowości w zgryzie i rozmieszczeniu zębów lub za wskazaniem lekarzy innych specjalizacji.
Leczenie ortodontyczne - rozpoznanie wad zgryzu
O dalszym leczeniu i stopniu jego zaawansowania zdecyduje Specjalista. Odbywa się to w oparciu o szczegółową diagnozę, która obejmuje:
- wywiad medyczny i stomatologiczny
- specjalistyczne badania RTG (więcej o badaniach RTG w gabinecie ortodonty przeczytasz tutaj)
- gipsowy lub cyfrowy wycisk uzębienia
W nielicznych przypadkach bardzo skomplikowanych i uciążliwych wad zgryzu ortodonta może zalecić konsultację z chirurgiem szczękowym i to jemu pozostawia decyzję, czy konieczne będzie leczenie chirurgiczne.
Typy wad zgryzu rozróżniane ze względu na przyczyny
Wady zgryzu mogą mieć różne źródła. Specjaliści dzielą je zazwyczaj na trzy główne grupy:
- wady zgryzu genetyczne - to grupa nieprawidłowości lub dysfunkcji pochodzenia “wewnętrznego”. Najczęściej je dziedziczymy i nie potrafimy przewidzieć u kogo z członków rodziny się pojawią i w jakim natężeniu. Do wad dziedziczonych należy np. diastema. To charakterystyczna, duża szpara między górnymi siekaczami.
- wady zgryzu nabyte - powstałe w wyniku czynników zewnętrznych działających najczęściej już we wczesnym dzieciństwie. Ich przyczyną może być: złe układanie niemowlęcia do snu, stosowanie smoczków o niewłaściwym kształcie lub zbyt długie ich stosowanie, dziecięce ssanie kciuka, zbyt długie oddychanie tylko przez usta, próchnica, zbyt szybka lub zbyt późna utrata zębów mlecznych.
- wady zgryzu ewolucyjne - powstałe na skutek połączenia czynników genetycznych i zewnętrznych. Zmiana stylu życia np. spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych, miękkich pokarmów powoduje, że łuki zębowe młodszych pokoleń nie są tak szerokie jak przodków. Coraz częściej spotykaną wadą zgryzu staje się w tej sytuacji stłoczenie zębów.
Najczęstsze wady zgryzu
Do najczęstszych nieprawidłowości z jakimi Pacjenci zgłaszają się do ortodonty należą:
- stłoczenie zębów: sytuacja, w której zęby nie mieszczą się w wyrostku zębodołowym i w skutek tego nie wyrastają do końca, wyrastają nierówno lub skręcają.
- szpary w zębach: przestrzenie lub odstępy pomiędzy zębami spowodowane utratą zębów albo sytuacją, w której zęby nie „wypełniają” miejsca w szczęce.
- przodozgryz górny lub dolny: górne przednie zęby są zbyt wysunięte (wystają) ponad dolnymi - lub odwrotnie
- wysunięcie żuchwy: zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu (lub górne zbyt mocno cofnięte do tyłu)
- zgryz krzyżowy (jednostronny lub obustronny): sytuacja, w której zęby boczne nie układają się prawidłowo podczas zagryzania. Powodem jest zbyt mocne wysunięcie bocznych zębów górnej szczęki do wewnątrz, ku podniebieniu lub bocznych zębów dolnej szczęki w kierunku policzka.
- zgryz otwarty: zbyt duża, wolna przestrzeń między powierzchniami gryzącymi zębów przednich lub bocznych w czasie gdy zęby tylne już się ze sobą stykają
- przemieszczenie linii środkowej: sytuacja, w której środek zębów przednich górnych nie leży w jednej linii ze środkiem zębów przednich dolnych.
Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w prowadzeniu kompleksowego leczenia ortodontycznego. O jego etapach w Centrum Stomatologicznym Legnica przeczytasz tutaj. Jeśli chcesz zapytać o najbliższy wolny termin wizyty u ortodonty zrobisz to wygodnie tutaj.